Jindřichohradecko a Novohradsko 2008

 

 

 

 

 

 

 

na kolech–29.6. – 6. 7. 2008

Velká akce s BSC

Velká akce roku 2008. Opět jako každoročně, tentokrát první část v okolí Jindřichova Hradce a druhá v okolí Nových Hradů s výlety do Rakouska.

Celá akce byla pořádána ze dvou míst, a to ze Slavonic, kde jsme byli ubytováni na ubytovně na kraji Slavonic a pak z Nových Hradů, kde jsme byli ubytováni přímo v centru městečka. Odsud jsme vždy vyjížděli na jednotlivé výlety. Je to kraj opravdu bohatý na historické objekty a přírodní krásy, takže všude se bylo na co dívat. Hezká ukázka je foto zde vpravo nahoře, kdy jsme si v podvečer vylezli va Slavonicích na vyhlídkovou věž a pohled na náměstí v památkové rezervaci je zcela úchvatný.

Den první – 29. 6. – Maříž – Slavonice – Nová Bystřice – Peršlak a zpět     Fotogalerie

      První den jsme po se výjezdu z ubytovny hned zastavili v Maříži v prodejně místní keramiky, která je zde rukodělná, pěkná a je zde všude. Pak jsme pojezdili něco po lese, kde nejzajímavější byla pastva na borůvkách, které jsou zde opravdu všude. Pak jsme zamířili na hra Lanštejn, ten jsme si ale prohlédli jen zvenku. Pokračovali jsme opět přes les, kde jsme se zastavili v pevnůstce, jakých je tu mnoho, ale u tuto se starala skupinka nadšenců, kteří jej uvedli zcela do původního stavu i s výzbrojí. Prohlédli jsme si pěkně zblízka zrestaurovaný kulomet a poslechli si osudy posádek těchto pevnůstek. Dalším cílem byl klášter u Nové Bystřice mezi poli, který jsme si důkladně, s průvodcem, prohlédli. Někteří i sklepení. Následoval oběd na náměstí v Nové Bystřici. Pak následovala cesta na Peršlak, poblíž místa nejsevernější části Rakouska. Tady jsme se vykoupali v pěkném rybníku. A pak jsme se již pomalu vraceli opět přes Novou Bystřici do Slavonic.

Den druhý – 30. 6. – Rudolec – Dačice – Monserat – zpět     Fotogalerie

Ráno se probouzíme do deště, tak nespěcháme a než se vyčasí tak si trochu posedíme a odpočineme před další cestou. Po vyčasení vyrážíme do Dačic, dalšího památkámi naditého místa. Zde si prohlédněme náměstí s přilehlými budovami, zajdeme se podívat na klášter Bosých karmelitánek a pak vylezeme na věž nad náměstím, odkud je skvostný výhled, jak je i na fotografiích vidět. Na náměstí s historickými budovami i na zámek a širé okolí. Po obědě vyrážíme dál. Opět nezbytná pastva, tentokrát na třešních u silnice. Pak následuje prohlídka kostelu, pak perfektní bloudění v lese, kde jsme se nakonec, po naprostém zabloudění v neprostupném porostu museli vracet, až jsme skončili u zajímavého kostelu Monsserat u Cizkrajova na samotě v lese. Pak opět malé bloudění přes pole mezi lesíky a pak již zpět na ubytovnu. Večer zasloužená večeře a pivíčko v hospůdce v uličce Slavonic.

Den třetí – 1. 7. – výlet do Rakouska – Karlštějn – Hohenwald – Michreid u Thaje – Oberndorf – hrad Kolmit – zpět         Fotogalerie


Další den vyrážíme do Rakouska. Počasí je perfektní, tak se nám dobře jede. Jedeme přes několik vesnic, nejdříve Dornberg, pak se zastavujeme v Karlštejně, kde si prohlížíme (zvenku) soukromý hrad. Je poznat, že je tu většinou všechno v soukromých rukou. Můžeme tak maximálně pozdravit, ale dál nemůžeme. Pak jedeme malebným údolím Thaje (Dyje). Je to spíš cesta pro pěší, ale jet na kole se to vcelku dá. Je tu spousta odpočívek. Pak se zastavujeme v Oberdorfu na náměstí na občerstvení. Všude projíždíme kolem spousty památek. Pak jedeme na hrad Kollmitz, který byl součástí tzv. České zdi. Je to sice zřícenina, ale je tu vcelku pěkně. Pak uháníme přes státní hranici zpět do Slavonic.

Den čtvrtý – 2. 7. – Jindřichův Hradec – Rudolec – Zvůle – Kunžak – Staré město pod Landštejnem – zpět     Fotogalerie

Další den se zastavujeme na výstavě samorostů, stylizované do mýtického posezení. Pak pokračujeme do lesů Jindřichohradecka ke Grasselově sluji. Je to vlastně jeskyně v zemi. Je tu povídání o Gasselově historii. Podíváme se ještě na viklan v lese a pokračujeme ke kostelíku v Rudolci. Pak před Dolní Radíkov na koupališti ve Zvůli. Zde se chutně vykoupeme. A pak opět přes četné nástrahy lesa (borůvky) dál, na Vysoký, též Markův kámen ve výšce 738 m.n.m. Je to nejvyšší místo v kraji a pravděpodobně se odtud dříve vysílali ohňové oselství při hrozícím nebezpečí. A pak dolů, na romantickou zastávku parovláčku, úzkokolejky Kaproun. Je to zastávka mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí. Má tu památníček „legracoman“ Jára Cimrman. Pak dál lesem do zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag se zbytky 12 stavení. A pak honem do Slavonic na podvečerní prohlídku, kde opravdu vynikl výstup na vyhlídkovou věž s úchvatným pohledem na město v podvečerním slunci. Opravdu zážitek.

Den pátý – 3. 7. – Staré město pod Lanštejnem – Peršlak – Chlum – Suchdol – Nové Hrady     Fotogalerie

Další den vyrážíme na Albeř – železniční zastávku úzkokolejky do Nové Bystřice v lesích. Zde si opět vychutnáme příjezd a odjezd parovláčku a pokračujeme na vykoupání opět v rybníku za Peršlakem. Přes další borůvkové nástrahy lesa se probíjíme až na Svatý kopeček u Chlumu. Zde opět malé posezení. Pak další koupání u suchdole. A pak následuje již jen nezáživný přesun po silnici do Nových Hradů, naší další základny.

    Den šestý – 4. 7. Prohlídka hradu Nové Hrady  Fotogalerie

Další den mám malé zdravotní problémy a tak po patřičném odpočinku se vjenuji prohlídce Nových hradů. Zde mě unese prohlídka kovárny před hradem, kde dva mladí kováři dovedně vytváří dílo. Pak prohlídka hradu. Vcelku pěkná a zajímavá. Je zde muzeum hraček.

Den sedmý – 5. 7. – Nové Hrady – Žár – tvrz Žumberk – kostelík v.Trojice u Trhových svin – Buškův vodní hamr – Humenice – zpět Fotogalerie

Další den vyrážíme překrásnou krajinou rybníků na tvrz Žumberk. Velmi pěkná, ale na prohlídku nás nakonec nepustili. A tak pokračujeme přes vyhlídku U Klažar ke kostelíku Sv. trojice u Trhových svin. Tam nás také nepustili. A tak pokračujeme do Buškova hamru. Tam se zadaří a pořádně si jej prohlédneme. Je v celkem dobrém stavu, mají tu historickou expozici a je tu toho opravdu dost k vidění. A pak přes vesnice a kostely až na Slabošovskou rozhlednu s pěknými výhledy a pomalu zpět do Nových Hradů.

Den osmý – 6. 7. – opět výlet do Rakouska – rozhledna Mendelstein – rozhledna Nabelstein – Gründ – zpět  Fotogalerie

Poslední den. Vyrážíme opět do Rakouska. Výlet zaměřený na rozhledny a s tím související výhledy a do města Gründ. Vyrážíme a počasí je skvělé. Po přejezdu hranic zamíříme po silnici na rozhlednu Mandlstein. Pak přes další rakouskou vesnici na vyhlídku Nabelstein 1.017 m.n.m. Zde si po pokochání výhledem dáváme typické rakouské cyklistické pití. A jedeme do Gründu. Koukli jsme se alespoň zvenku na hrad a po patřičném občerstvení vyrážíme zpět do Nových Hradů a pak již jen domů.