Beskydy  a Oderské vrchy 2013

 s BSC – 29. 6. – 7. 7. 2013

panorama

zvonek

     Den první – cesta z Hranic do Frenštátu pod Radhoštěšm – místa ubytování.
Fotogalerie

Dne 29. 6. 2013 jsme vyrazili vlakem pod vedením Petra do Hranic na Moravě, kde jsme chtěli zahájit letošní velké cykloputování. Do Hranic jsme dorazili v odpoledních hodinách a bez otálení jsme vyrazili. První zastávka byla v lázních Teplice nad Bečvou, kde jsme ihned ochutnali znamenité kyselky z místního pramene. Další zastavení bylo u větrného mlýna ve Skaličce. Příliš jsme se ale nezdržovali a pokračovali dál podél Bečvy k rybníku u Milotic. Zde jsme se osvěžili a pokračovali směr Hustopeče nad Bečvou. Zde po prohlídce kapličky jsme pokračovali kolem koupaliště směrem na Lešnou a pak lesy na Veřovice. Lesy jsme jeli až na rozcestí Nad Horečkami, kde se cesta zlomila a po malém sjezdu jsme se již ocitli ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsme vyhledali turistickou ubytovnu, kde jsme měli zajištěné ubytování.

    Den druhý – z Frenštátu pod Radhoštěm do Rožnova, pak na Bečvy, Martiňák, Čeladnou, kunčice pod Ondřejníkem a zpět do Frenštátu.
Fotogalerie

kameraman

30. 6. 2013 jsme vyrazili směr Rožnov. Cestou jsme se z dálky podívali na zavřené a připravené doly k těžbě ve Frenštátě, zastavili jsme se u skanzenu a na náměstí v Rožnově. Pak jsme vyjeli do kopce nad Rožnov, na nově postavenou Jurkovičovu rozhlednu. Tato rozhledna je nově postavená podle starých plánu architekta, přesně v jeho duchu a musíme přiznat, že se povedla. Vypadá velmi pěkně a ještě lepší je z ní rozhled. Po řádném nasycení výhledem jsme pokračovali po hřebeni na Dolní Bečvu. Cestou jsme jeli po nově realizované cyklostezce údolím rožnovské Bečvy. Cestou jsme se stavili na obědě, v kostele v Horní Bečvě a po cyklostezce jeli až na horu Martiňák se stejnojmenou chatou. Po krátké zastávce jsme pokračovali lesy na Čeladnou. Ale protože se nám začalo kazit počasí a začalo pršet, cestu dál jsme zkrátili a po obhlídce za deště dřevěného kostelíka v Kunčicích pod Ondřejníkem jme se vrátili na ubytovnu ve Frenštátě.

     Den třetí – z Frenštátu na Velký Javorník, Rožnov, Pustevny, Radhošť, zpět na Pustevny a dolů do Trojanovic. Pak již rovnou do Frenštátu.
Fotogalerie

rozhledna

1. 7. 2013 jsme vyrazili směr Velký Javorník. Cestou se nám otevřel pohled na skokanský můstek ve Frenštátě. Pak jsme se již kochali převážně přírodou táhlým stoupáním až na Velký Javorník, kde jsme viděli nedostavěnou rozhlednu, které ještě chyběl vršek. Hned jsme připoměli Petrovi, že kdyby tak nespěchal, tak možná tu rozhlednu stačili dostavět a my mohli mít určitě pěkným rozhledem :-)). Po krátké zastávce u zdejší turistické chaty se samozřejmým kocháním do krajiny jsme sjeli dolů do Rožnova. Zde jsme poobědvali a pak vyjeli delší silničkou lesem až na Pustevny. Cestou jsme míjeli několik vydatných studánek u cesty s výbornou vodou. Na Pustevnách jsme si řádně prohlédli zde postavené Jurkovičovi stavby, zvlášť Libušín, který jsme si prohlédli i zevnitř. Také jsme se zde i osvěžili. Pak jsme již vyrazili na Radhošť s nezbytnou zastávkou na vyhlídce na Pustevny. Jen jsme byli rozčarováni z toho, že nám cestu na Radhošť vyasfaltovali. Zřejmě z důvodu blížících se oslav Cyrila a Metoděje. Cestou jsme se ještě podívali na místo, odkud byl poslán základní kámen na stavbu Národního divadla v Praze a na sochu Radegasta, byť již ne na původní, ale pouze kopii. Ta původní už byla příliš  poničená zdejšími klimatickými podmínkami. Na Radhošti jsme si prohlédli sochu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, která byla pěkně opravená a zdejší kapli. Bohužel jen z venku. Pak jsme  se vrátili stejnou cestou na Pustevny a pak již po asfaltce dolů do Trojanovic. A pak již rychle na ubytovnu. radhost

     Den čtvrtý – na Hukvaldy, Brušperk, kolem dolu Paskov a Staříč, vodní nádrž Olešná, Frýdlant nad Ostravicí, Kunčice pod Ondřejníkem do Frenštátu
 Fotogalerie

2. 7. 2013 jsme vyrazili směr Hukvaldy. Cestou si prohlédli pivovárek v Kozlovicích a mlýn za Kozlovicemi. Zde jsme viděli spoustu různého starého zrekonsruovaného zemědělského nářadí, strojů a povozů.  A pak již na Hukvaldy. Po nezbytné obhlídce památníku Leoše Janáčka jsme spěchali do obory a na hrad Huvaldy. Cestou jsme pozorovali daňky, prohlédli si památníček Lišky Bystroušky  a alespoň zvenku zříceninu hradu Hukvaldy. Pak jsme již sjeli dolů a v obci Hukvaldy si prohlédli místní malý pivovar s náležitou ochutnávkou. Bylo perfektní. A pak dál – na Brušperk. Zde opět oběd a prohlídka starého města. A pak důl Paskov v pěkné zeleni a osada Staříč. Pak následovala rozhledna na Okrouhlé. Bohužel zavřená s neuvěřitelnou otvírací dobou. O prázdninách pouze ve středu, o víkendu a ve svátky. Pak následovala vodní nádrž Olešná s malým občerstvením. A pak již hurá na Ondřejník. Ještě jsme chytli osvěžení na chatě pod Ondřejníkem. Stylově servírované oknem pomale na řebříku. A na závěr opět hurá do Frenštátu.danci

     Den pátý – na Kunčice, podél Čeladenky, přes Mezivodí na Bumbálku, rozhlednu Čarták, Rožnov a zpět do Frenštátu.kravy
Fotogalerie

3. 7. 2013 jsme vyrazili přes Kunčice přímo na Bumbálku na slovenských hranicích. Cestou jsme se zastavili u kapličky se studánkou v Čeladné. Je pěkně udržovaná. Pak jsme již jeli hlubokými lesy s jednou zastávkou u Pivní pohotovsti přes Mezivodí až nahoru na Bumbálku. Zde malý oběd a pak již po červené na rozhlednu Čarták. Zde byl velmi pěkný rozhled. A pak dál po červené, po hřebeni a na horu Vysokou, což je nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů, Polanu a Pod Kotlovou – sedlo na Soláň. Zde opět malé osvěžení a pak dolů, do Rožnova a pak již jen po silnici do Frenštátu.

     Den šestý – přesun z Frenštátu přes Štramberk, Nový a Starý Jičín, Odry, Čermná ve Slezsku do Kružberku – Penzion Velké Sedlo.stramberk
 Fotogalerie

4. 7. 2013 jsme po nezbytném úklidu a předání ubytovny správci vyrazili na Kružberk. Měli jsme štěstí, bágly nám vzal autem Jarda, takže jsme mohli jet opět na lehko. Nejdříve jsme vyrazili na Štramberk. Zde jsme po malých technických problémech (Petr přetrhl řetěz – zřejmě moc energie) dorazili k výrobně Štramberských uší, kde jsme byli za projevený zájem o tuto výrobu odměněni několika vzorky přímo z výroby. Krásně voňavé. A pak jsme se vyškrábali na Bílou horu s rozhlednou, kterou jsme také samozřejmě zdolali. Pokocháni pohledem na Kopřivnici a blízké vrcholky Beskyd jsme sjeli do Štramberka na oběd. Cestou se podívali na Štramberskou trúbu, staré roubené domy a historické náměstí. Po krátkém obědě jsme jeli do Nového Jičína, kde jsme zhlédli staré, pěkně upravenéjicin2 náměstí. A pak již přes Jeseník nad Odrou, Odru, Heřmánky, Vítkov a Čermnou ve Slezsku do Kružberku, kde jsme po krátkém hledání našli penzion Velké Sedlo, kde jsme byli ubytovaní a setkali se zde s druhou skupinou, která zde své putování teprve začínala.

      Den sedmý – na Moravice, Litulovice a Zlatníky do Opavy, a pak Raduň, Hradec nad Moravicí, Melč do Kružberku.
Fotogalerie

5. 7. 2013 jsme  vyrazili na první cestu po Opavsku. První zastávka byla ve starobylém kostele ještě v Kružberku, kde bylo zajímavé především používání břidlice jako krytina i opláštění staveb. Další zastávka byla v Jánských lázních. Opuštěný objekt připomíná dávnou slávu lázeňského místa.  Pak jsme vyrazili lesem a mezi poli do Litulovic. Zde jsme po malé svačince jeli na prohlídku větrného mlýna v Cholticích.  Tento mlýn byl velmi zajímavý a prohlédli jsme si jej jak jen to šlo, což nám místníkostel průvodce umožnil. Poskytl nám nejen obšírný výklad, ale nakonec mezi nás rozdával i noty a zazpíval. Další zastavení bylo u bunkru – opevnění v polích před Opavou. Následoval Opava, kterou jsme projeli napříč se zastávkou na náměstí s radnicí, podívali jsme se na poslední zbytek kolejí tramvaje, která zde zanikla v roce 1956. Malé zastavení bylo i u minoritského kláštera. Další významné zastavení bylo z Hradci nad Moravicí, v známém Červeném zámku. Pak jsme se již vrátili do Kružberku.

     Den osmý – do Budišova, Dvorce, Roudna a Bílčice na přehradu Slezská Harta a zpět na přehradu Kružberk.
Fotogalerie

6. 7. 2013 – jsme vyrazili na malou okružní jízdu ke Slezské Hartě, kde se točil známý seriál. Počasí nám zpočátku moc nepřálo, ale časem se zlepšilo. Nejdříve jsme vyjeli na hráz Kružberk přehradní nádrže na Moravici, kterou jsme si prohlédli a pokračovali dál pruhém břehu přehrady do Budišova nad Budišovkou. Zde jsme viděli náměstí, muzeum břidlice (pouze zvenku) a pak pokračovali dál na Dvorce. Tam jsme si prohlédli kostel. Další zastávka byla v Roudnu, i s obědem. Pak jsme již pokračovali ke Slezské Hartě, ale to se již vyčasilo a my se věnovali kocháním kraji, focení kytiček a mlsání jahod. Po prohlídce hráze Slezské Harty jsme v této bohu libé činnosti pokračovali i cestou k přehradě Kružberk. Cestu jsme ukončili opět v penzionu Velké sedlo v Kružberku.

      Den devátý – cesta přes Čermnou ve Slezsku, Klokočov, Spálov, Luboměř, Partutovice do Hranic, místa nástupu na vlak. konec

 Fotogalerie

7. 7. 2013 – jsme náš pobyt na Opavsku ukončili a vydali na cestu zpátky do Hranic, místa nástupu na vlak. Jeli jsme po planinách mezi poli do Klokočova, kde je zajímavé vrásnění hornin, které jsme si samozřejmě prohlédli, dále jsme se zastavili v místě, označeném jako Maria ve skále, kde je oltář zabudovaný do skály hned vedle pramene velmi kvalitní vody. Pak jsme po planinách pokračovali až do Partutovic, kde je známý větrný mlýn. Ten jsme opět prohlédli. Po krátké zastávce jsme již pohračovali do Hranic, kde jsme nástupem na vlak naši cestu ukončili.

Tímto jsme uzavřeli naše velmi povedené cyklocestování po Beskydech a Opavských vrších. V takto omezeném čase není možno procestovat vše, ale i tak jsme byli velmi spokojeni. Krásná krajina, vydařené počasí, dobrá parta. Co víc si přát. Takže zase napřesrok :-)) .
vcela