Z kopca do kopca – Vrbické otevřené sklepy

Fotogalerie

        Dne 13. 5. 2023 proběhlo další z otevřených sklepů, a to ve Vrbici. Oblast Vrbice už je turisty přeplněná, ale pořád si myslím, že stojí za důkladnější prozkoumání zdejších sklepů. Už jsem tu byl mnohokrát, ale vždy jen na kole, a to se rozhodně moc koštovat nedá. 

      První dojem mne ujistil, že opravdu funguje velká různorodost zdejšího kraje, co se týče charakteru místních vín. Je to tu holt opravdu na kopci, a tomu odpovídá i chuť vína s tvrdším charakterem. Více se podobá Velkým Pavlovicím nebo Hovoranům, oproti například vínům z blízkého Kobylí nebo Bořetic, které jsou charakterem mnohem teplejší oblasti.

     Vína jsou zde samozřejmě velmi dobrá, jen nejsou tak chuťově různorodá jako například v blízkém Kobylí, kde je to dáno různorodou polohou vinic. 

      Vrbice je charakteristická sklepy, umístěnými na kopci, velmi malebně vyhlížejícími, s krásnými výhledy do kraje. To je málokde jinde. Takže degustace je spojena opravdu s různými požitky. Tak, jako všude v tomto kraji se mi baťůžek na zádech láhvemi vína plnil velmi rychle, stejně jako se snižovala schopnost dobrého rozlišení vzorků. Proto velmi přišel k duhu dobrý gulášek a pestrá nabídka dalších pochutin. Jen jsem se při pochůzce po všech sklepech nestačil divit, kolik je sklepních uliček ve zdejším kopci ukryto. 

     I když to zpočátku příliš nevypadalo, i počasí se nakonec krásně vybarvilo. Opravdu povedená akce.