Na svatého Martina v Hovoranech na vínku – 12. 11. 2022

Fotogalerie

      Tuto ochutnávku vín pořádají v Hovoranech na sv. Martina, přesněji řečeno druhý den po něm. Je do něj zapojena celá vesnice. Byl jsem na ni docela zvědavý a tak jsem zajel. 

      Už příjezd byl docela dramatický. Celé údolí s vesnicí bylo naplněno hustou, přízemní mlhou. Po vyzvednutí lístku a skleničky jsem absolvoval několik vinařů  ještě v mlze, což mi ale , vzhledem ke kvalitě vína, až zas tak mnoho nevadilo. Všude bylo opravdu hodně vzorků výtečného vína, a to jak mladého, Svatomartinského, tak především již dobře vyzrálého, staršího. A k tomu dostatek pochutin k zakousnutí.

     Kolem poledne se mlha rozplynula a ukázala se krásně modrá obloha. Všude se pohybovaly mužské sbory, zpívající tradiční lidové písničky. Vše v tradičním oblečení. Sklepy i domky byly zdobené místním lidovým malováním. To vínečko opravdu šmakovalo. 

    Dlouho ale tahle pohoda nevydržela, a opět přišla hustá mlha. Na návsi se zatím objevili krojované děti s tetkami, tak jak to tu kdysi bývalo. Bylo to přesně, jak mi je moje maminka malovala (uměla to moc pěkně) a stařenka vyprávěla a takovíto kroj sama nosila. Byly odsud přes kopec. 

     Takže ještě několik vinařů a pak již, vzhledem k množství vypitého vína a postupující mlze a chladu jsem košt pomalu ukončil. Večer ještě měla být cimbálka, ale to bylo ještě docela za dlouho.

     Košt byl pěkný, víno výtečné. I trofej v podobě lahví koupeného vína v baťůžku na zádech byla příjemná. Tak zase příště.